Správy

Investor v Humennom sľubuje zamestnať 150 ľudí: Poslanci majú obavy

Mestskí poslanci zámer neodobrili. Nepozdávala sa im nájomná zmluva a chcú vedieť, kedy a koľko ľudí firma zamestná.

Ilustračný obrázok k článku Investor v Humennom sľubuje zamestnať 150 ľudí: Poslanci majú obavy
Zdroj: Dnes24.sk

Zámer spoločnosti Chminianske Jakubovany vybudovať v humenskom mestskom priemyselnom parku Guttmanovo závod na spracovanie ovocia a lesných plodov, ktorý by zamestnal do 160 ľudí, mestskí poslanci na svojom poslednom zasadnutí (18. 11.) neodobrili.

Vzhľadom na osobitný zreteľ, s ktorým sa nájomná zmluva schvaľovala, sa dožadujú i zábezpeky pre mesto. Ako potvrdil primátor Humenného Miloš Meričko, ak spoločnosť pristúpi k drobným úpravám zmluvy, poslanci sa budú zámerom opäť zaoberať na svojom najbližšom rokovaní v decembri.

Pozemok za symbolickú sumu

Investičným zámerom spoločnosti Chminianske Jakubovany so štatútom sociálneho podniku je na ploche viac ako 17 000 metrov štvorcových vybudovanie výrobnej haly s príslušenstvom, administratívnej budovy, haly na výkup ovocia a lesných plodov, parkoviska a odstavných plôch s predpokladaným rozpočtovým nákladom 12,5 až 15 miliónov eur.

S výstavbou by spoločnosť rada začala v marci 2021, ukončenie avizuje na jún 2022. Predpovedá tiež zamestnať 100 až 160 stálych pracovníkov a ďalších 150 na sezónne práce. Od mesta, naopak, očakáva získať predmetné pozemky za symbolickú cenu na obdobie minimálne 50 rokov s možnosťou odkúpenia.

Výhrady poslancov

Zmluva, ktorú poslanci schvaľovali, uvádza výšku nájomného 0,1 eura za štvorcový meter a rok s dobou nájmu desať rokov s možnosťou ďalšieho predlžovania nájomného vzťahu. Dôvodom osobitného zreteľa bola cena za nájom. Výhrady voči predloženej zmluve či obavy z jej naplnenia mali viacerí mestskí poslanci.

„Mali obavu, že projekt je megalomanský, a že sa obávajú predovšetkým toho, čo sa stane, ak sa tam naozaj vystavia hala, ale tento podnikateľský subjekt sa dostane do nejakých problémov, či nám nezablokuje ten priestor v priemyselnom parku,“ zhrnul Meričko prvý okruh pripomienok s tým, že otázkou bolo i zamestnávanie avizovaného počtu pracovníkov.

„Poslanci by v zmluve radi videli, kedy a koľko bude zamestnávať táto firma ľudí,“ vysvetlil. Na schválenie aktuálneho znenia zmluvy bolo potrebných 15 súhlasných poslaneckých hlasov, do hlasovania sa ich prihlásilo 14, pričom jeden z poslancov nakoniec nehlasoval.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie