Krimi

Humenský policajný riaditeľ: Seniori sú terčom podvodníkov, toto na nich skúšajú

Polícia apeluje na seniorov a nielen na nich, aby boli ostražití. Podvodníci skúšajú rôzne fígle, ako vytiahnuť peniaze zo svojich obetí.

Ilustračný obrázok k článku Humenský policajný riaditeľ: Seniori sú terčom podvodníkov, toto na nich skúšajú
Zdroj: TASR

Podvodníci aj v čase pandémie skúšajú na ľudí a najmä na seniorov podvody a krádeže pod vymyslenými legendami s rôznymi emotívnymi príbehmi, ktorými sa snažia získať dôveru. Informoval o tom riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Humennom Marek Lukacko.

Pozor na toto

„Podvodníci najčastejšie volajú seniorom ako ich príbuzní alebo známi a súrne žiadajú požičať peniaze na rôzne účely. Tiež sa predstavujú ako lekári a oznámia seniorom, že ich príbuzný spôsobil vážnu dopravnú nehodu, leží v nemocnici, nemôže komunikovať, lebo si pri nehode odhryzol jazyk a súrne potrebuje peniaze na vyplatenie škody, ošetrenie a neoznámenie prípadu polícii,“ konkretizoval spôsoby podvodníkov Lukacko.

Podľa jeho slov sa vyskytujú aj prípady, kedy sa páchatelia predstavujú v telefóne ako pracovníci elektrární, plynární alebo vodární a v súvislosti so vzniknutou situáciou pandémie COVID-19 sa vyskytli aj prípady, kedy podvodníci kontaktovali seniorov telefonicky, že im prídu zmerať teplotu, ponúkali im na predaj rôzne filtre, dezinfekčné gély či ochranné rúška.

„Páchatelia seniorov vždy dôrazne žiadajú, aby nikoho z príbuzných nekontaktovali, s nikým túto záležitosť nepreberali a striktne dodržiavali ich pokyny. Úmyselne volajú viackrát za sebou, aby seniorom zabránili kontaktovať svojich príbuzných alebo iné osoby, ktorým dôverujú. Pre peniaze chodia osobne a tiež ponúkaný tovar prinesú seniorom do ich príbytkov,“ upozorňuje ďalej Lukacko.

Doplnil, že nie je vylúčené, že seniorov môžu páchatelia kontaktovať aj osobne priamo v ich príbytkoch s ponukou rôznych služieb (napríklad nákup potravín) alebo predaja liekov na ochranu pred koronavírusom alebo na podporu imunitného systému.

Odporúčania polície

Policajný zbor v tejto súvislosti:

  1. Upozorňuje seniorov, aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré ich telefonicky kontaktujú z rôznych príčin (napr. meranie teploty, predaj filtrov, ochranných rúšok, dezinfekčných gélov a pod.) a žiadajú od nich peniaze.
  2. Odporúča seniorom, aby si skutočnosti uvádzané v telefonickom rozhovore s neznámou osobou ihneď overili u svojich príbuzných alebo iných osôb, ktorým dôverujú.
  3. Vyzýva seniorov, aby nevyberali svoje finančné úspory pre cudzie osoby zo svojich účtov alebo vkladných knižiek a nedávali peniaze osobám, ktoré nepoznajú.
  4. Odporúča seniorom, aby nevpúšťali cudzie osoby do svojich príbytkov a boli opatrní pri internetových nákupoch a overili si predajcov e-shopov.
  5. Žiada seniorov, aby v týchto prípadoch, alebo v prípadoch, kedy vzniká podozrenie z odvodného konania, ihneď kontaktovali Policajný zbor na čísle 158.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie