Ilustračný obrázok k článku Humenné zostáva ORANŽOVÉ. Toto sú platné opatrenia od pondelka
Zdroj: TASR/František Iván

Humenné zostáva ORANŽOVÉ. Toto sú platné opatrenia od pondelka

Okrem nových farieb okresov vstúpia od pondelka do platnosti aj niektoré nové opatrenia.

Správy
Správy

Humenné zostáva ORANŽOVÉ. Toto sú platné opatrenia od pondelka

Okrem nových farieb okresov vstúpia od pondelka do platnosti aj niektoré nové opatrenia.

Ilustračný obrázok k článku Humenné zostáva ORANŽOVÉ. Toto sú platné opatrenia od pondelka
Zdroj: TASR/František Iván

Od pondelka 14. júna sa na Slovensku opäť menia farby okresov. Šesť okresov bude v zelenej farbe (stupeň monitoringu), 49 okresov bude žltých (I. stupeň ostražitosti) a 19 okresov bude oranžovej farby (II. stupeň ostražitosti). V ružovej fáze (I. stupeň varovania) budú tri okresy a dva okresy budú červené (II. stupeň varovania). Žiadny okres nie je bordový ani čierny.

Okres Humenné bude od pondelka oranžovej farby, teda v druhom stupni ostražitosti.

Oranžové budú aj okresy Bardejov a Vranov nad Topľou. Lepšie sú na tom okresy Prešov, Kežmarok, Poprad, Prešov, Levoča, Svidník, Medzilaborce, Stará Ľubovňa, Sabinov a Snina, ktoré budú od pondelka žltej farby (prvý stupeň ostražitosti). Okres Stropkov bude dokonca zelený.

Hlavné zmeny

Okrem už známych opatrení začnú v pondelok (14. 6.) platiť aj novinky. V zelených a žltých okresoch sa kapacitné obmedzenie jedna osoba na 15 štvorcových metrov už na obchodné prevádzky vzťahovať nebude.

Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Podľa nej sa tiež od pondelka podmienka dvojmetrového rozstupu medzi stolmi vzťahuje len na interiér reštaurácií, nie na letné terasy. Pre niektoré druhy prevádzok sú však stále v platnosti iné druhy kapacitných obmedzení, napríklad maximálny počet osôb pri stole v prevádzkach verejného stravovania.

V prípade hromadných podujatí bude po novom platiť okrem antigénových a RT-PCR testov aj LAMP test (kloktací test). Postačí, ak budete mať v dobe začiatku podujatia 12-hodinový LAMP, antigénový alebo PCR test. Toto podľa vyhlášky platí pre tzv. jednorázové podujatie. „Za jednorazové podujatie možno považovať podujatie bez konzumácie pokrmov a nápojov s maximálnou dĺžkou 48 hodín,“ uvádza vyhláška.

Viac tém k platným opatreniam

Opatrenia pre oranžové okresy

  • V interiéroch (vrátane MHD) stačí nosiť rúško, šál alebo šatku.
  • Povolená je konzumácia v interiéroch reštaurácií, pri jednom stole môžu sedieť štyria ľudia alebo osoby z jednej domácnosti.
  • Umelé kúpaliská maximálne 30 % kapacity.
  • Wellness centrá a akvaparky môžu byť využívané na 30 % svojej kapacity, maximálne však 500 návštevníkov. Vo vnútorných častiach je potrebný negatívny test. Povinnosť preukázať sa negatívnym výsledkom testu možno nahradiť potvrdením o očkovaní.
  • Fitness centrá maximálne 20 zákazníkov alebo jeden zákazník na 15 metrov štvorcových.
  • V múzeách a galériách sa môže prehliadky zúčastniť najviac 15 osôb.
  • Oslavy, svadby, kary, večierky a podobné podujatia v interiéri sú umožnené pre maximálne 50 osôb, v exteriéri do 100 osôb. Pri vstupe je potrebný negatívny test.
  • Divadelné, hudobné a filmové prevádzky – pre sedenie 50 % kapacity (najviac 250 ľudí v interiéri a 500 v exteriéri), pre státie 50 osôb v interiéri alebo 100 osôb v exteriéri, konzumácia aj v interiéri (ako pri reštauráciách)
  • Pre hromadné podujatia platí maximálna kapacita 50 % sediacich návštevníkov (maximálne 250 v interiéri a 500 v exteriéri). Pre státie maximálna kapacita do 50 osôb v interiéri alebo 100 osôb v exteriéri. Evidovať 2 týždne po predstavení telefonický alebo emailový kontakt na každého účastníka.
  • Pri ubytovaní v hoteloch a penziónoch nie je obmedzená kapacita izieb.

Aktuálne správy zo Slovenska

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín