Humenčania žijúci mimo svojho rodného mesta: 10 vecí, na ktoré sa najviac tešíme po návrate domov!

Je ich rodným mestom, no napokon to osud zariadil tak, že žijú niekde inde. Na Humenné však nezanevreli a časom si ešte viac uvedomujú, aké veci späté práve s našim mestom im chýbajú. Na čo sa teda Humenčania žijúci mimo svojho pôvodného domova tešia najviac, keď sa sem vracajú?

Tomáš Šuhajda
Ilustračný obrázok k článku Humenčania žijúci mimo svojho rodného mesta: 10 vecí, na ktoré sa najviac tešíme po návrate domov!
Zdroj: Dnes24.sk

Prichádzajú Vianoce a pre mnohých, čo sa z Humenného odsťahovali, to znamená na pár dní návrat domov. Zisťovali sme v tejto súvislosti ale i vo všeobecnosti, na čo sa okrem rodiny a priateľov tešia po návrate domov najviac.

Námestie slobody

Námestie v Humennom má svoje čaro a rodáci žijúci mimo nášho mesta to vnímajú snáď ešte viac. „Vždy, keď prídem domov, moja prvá cesta smeruje k rodičom a druhá na námestie,“ prezradila Jana s tým, že prechádzky naprieč pešou zónou, popritom zastávky v miestnych obchodoch či oddych pri fontáne v parku, to všetko pre ňu predstavuje ten najväčší relax.

Okolitá príroda

No a keď sme už pri prechádzkach… Zaiste mnohí, čo sa vracajú domov do Humenného len na skok, nevynechajú za ten krátky čas prechádzku do prírody. „Neviem čím to je, nie žeby tam kde žijem neboli možnosti, ale na dlhšiu prechádzku sa odhodláme vždy len doma v Humennom,“ uviedol Slavo s tým, že lokality bývajú rôzne, podľa času si vyrazia v rámci bližšieho ale i širšieho okolia nášho mesta.

Priatelia všade

Peter, žijúci v zahraničí, poukázal na ďalšiu zaujímavú vec. „Aj keď mnoho mojich známych sa rovnako ako ja odsťahovali, vždy mám pocit, že tváre ktoré stretávam tu, sú mi povedomé… Často sa mi aj úplne náhodne podarí stretnúť známych, s ktorými som sa dlho nevidel.“

Rodné nárečie

„Nemám pocit, že v Humennom sa prehnane rozpráva našim nárečím, naopak, v Bratislave počujem ten ich prízvuk všade,“ otvára ďalšiu tému ďalšia rodená Humenčanka Lucia. Keď sme sa na rovnakú vec opýtali i ďalších respondentov, potvrdili, že počuť po dlhom čase rodné nárečie je pre nich naozaj balzam na dušu.

Prázdne podniky

Kto by to bol z domácich povedal, že i toto sa tu objaví. Ale predsa. Niekto by povedal že tu skapal pes, pre niekoho, kto sem zavíta z ruchu veľkomesta, je to kľud, ktorý konečne radi privítajú. „Mám rád spoločnosť, ale napraskané podniky zažívam často. Keď si vyrazíme s priateľmi v Humennom, mám pocit, že k dispozícii máme celý podnik len pre seba,“ konštatoval s úsmevom Peter.

Nízke ceny

Ľudia, ktorí odišli z rodného mesta, urobili tak často kvôli lepšie platenej práci. V hlavnom meste alebo v zahraničí ich však taktiež čakajú poväčšine aj vyššie ceny. Nielen obyčajná káva ich vyjde i niekoľkokrát drahšie. „Ja v Humennom rada aj nakupujem. Mám pocit, že tu ceny nejdú hore a ponuka je v pohode,“ vyjadrila svoj názor Jana.

Krásne spomienky

Pobyt v Humennom znamená pre tých, čo sa odtiaľto odsťahovali, aj návrat spomienok. „Rada chodím na miesta, ktoré mi boli v minulosti blízke. Občas si aj poplačem, ale je to krásne. Vtedy akoby sa zastavil čas a naopak, vrátim sa späť do svojho detstva,“ hovorí Lucia.

Po vlastných

A vzápätí ju napadne ďalšia vec. „Nepotrebujem žiadnu hromadnú doprava, všade sa dostanem po vlastných, to je paráda :),“ dopĺňa Lucia.

Holúbky

„Skúste si opýtať niekde v bratislavskej reštaurácii holúbky, že ako sa zatvária :). Vlastne neviem či nejaká naša ich má v ponuke, ale celkom určite mi ich pripraví mama,“ smeje sa Michal, ktorý ale poukázal na vec, na ktorú sa tešia asi všetci odsťahovalci, ktorí si domáce recepty nevedia sami pripraviť.

Jarmok, pivné dni

Väčšina tých, čo tu už trvalo nežijú, si to do rodného mesta namieria okrem Veľkej noci cez leto alebo na Vianoce. Na vlastnej koži sme to zažili (otázky do redakcie), ako hneď zisťujú, či sa práve v dňoch ich pobytu v rodnom meste niečo nekoná. Populárnymi sa stali pivné dni a pochopiteľne veľmi obľúbenými sú stále i jarmok či vianočné trhy. Mimochodom, na tie sa môžete tešiť už čoskoro a bližšie informácie nájdete tu.

Môže vás zaujímať:

Humenčania pôsobiaci v hlavnom meste otvorene: 10 vecí, ktoré nám v Humennom v porovnaní s Bratislavou najviac chýbajú!

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk