Ilustračný obrázok k článku Humenčania, nie ste očkovaní ani prekonaní? V práci vás čaká TESTOVANIE
Zdroj: TASR/Róbert Fritz

Humenčania, nie ste očkovaní ani prekonaní? V práci vás čaká TESTOVANIE

Na pracoviskách bude od pondelka 29. novembra platiť režim OTP. Koho sa týka a ako sa bude postupovať?

Správy
Správy

Humenčania, nie ste očkovaní ani prekonaní? V práci vás čaká TESTOVANIE

Na pracoviskách bude od pondelka 29. novembra platiť režim OTP. Koho sa týka a ako sa bude postupovať?

Ilustračný obrázok k článku Humenčania, nie ste očkovaní ani prekonaní? V práci vás čaká TESTOVANIE
Zdroj: TASR/Róbert Fritz

Od 29. novembra môžu vstúpiť na pracovisko iba zamestnanci, ktorí v posledných 180 dňoch prekonali ochorenie Covid-19, sú proti ochoreniu zaočkovaní, alebo sa preukážu negatívnym testom nie starším ako sedem dní od odberu (OTP).

Ostatní sa budú musieť raz za sedem dní povinne na pracovisku otestovať.

Raz za týždeň

Testovanie budú zabezpečovať zamestnávatelia. Tí si musia zaobstarať testy, vhodné priestory, poveriť zodpovednú osobu a postarať sa aj o likvidáciu odpadu z testovania. Zamestnávatelia zároveň zodpovedajú za dodržiavanie vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, podľa ktorej budú od nastávajúceho týždňa pracoviská fungovať v režime OTP. Vyplýva to zo zverejneného manuálu ministerstva hospodárstva pre zamestnávateľov na vykonanie testovania zamestnancov.

Za testovaného sa bude považovať zamestnanec, ktorý absolvoval antigénový samotest z nosa alebo zo slín pod dohľadom autorizovanej osoby za posledných najviac 7 kalendárnych dní alebo iný test. Na vstup na pracovisko budú zamestnávatelia uznávať aj potvrdenie o negatívnom teste z mobilných odberových miest.

Ak bude výsledok testu pozitívny, musí ísť zamestnanec do karantény. Informácie o izolácii nájdete vo vyhláške ÚVZ SR č. 252.

Kto to zaplatí?

Podľa manuálu je každý zamestnávateľ povinný zabezpečiť dostatočný počet antigénových samotestov v lekárňach či u distribútorov. Ministerstvo zdravotníctva má stanoviť regulovanú cenu týchto testov na päť eur za kus, ktoré bude štát kompenzovať.

Náklady za vykonanie testu uhradí štát zamestnávateľom vo výške jedného eura za zamestnanca. Celkovou sumou šesť eur za testovaného zamestnanca uhradí štát náklady mobilným odberovým miestam. Potrebné ochranné prostriedky zabezpečí zamestnávateľ na vlastné náklady.

Náklady za testy preplatí ministerstvo hospodárstva jednorazovo za celých päť týždňov na základe žiadosti podanej zamestnávateľom v januári budúceho roka. Kompletné informácie nájdete v manuáli na testovanie zamestnancov.

Kto je očkovaní a prekonaní?

Ak ste zaočkovaný alebo ste ochorenie prekonali pred nie viac ako 180 dňami, zamestnávateľ si od vás môže žiadať potvrdenie. V prípade, ak sa zamestnanec odmietne preukázať, nepustia ho do práce a bude to vnímané ako prekážka na strane zamestnanca bez nároku na náhradu mzdy.

Za zaočkovanú sa považuje osoba najmenej 14 dní ​a najviac rok po druhej dávke dvojdávkovej vakcíny proti Covid-19, najmenej 21 dní a najviac rok po prvej dávke jednodávkovej vakcíny alebo najmenej 14 dní a najviac rok po prvej dávke vakcíny, ak bola prvá dávka podaná do 180 dní od prekonania ochorenia.

Osobou, ktorá prekonala ochorenie Covid-19 v období pred nie viac ako 180 dňami sa rozumie osoba, ktorá vie uvedenú skutočnosť preukázať na základe pozitívneho výsledku RT-PCR testu. Na základe pozitívneho PCR testu si môžete cez portál korona.gov.sk stiahnuť Digitálny Covid preukaz EÚ. Digitálne potvrdenie o prekonaní ochorenia je možné spravidla stiahnuť až na 12. deň po doručení SMS správy s pozitívnym výsledkom PCR testu.

Vyhláška sa vzťahuje na zamestnancov, ako aj iných pracovníkov bez ohľadu na formu zmluvy so zamestnávateľom, ide napríklad o živnostníkov či dohodárov. „Povinnosť zavedenia OTP režimu sa nebude vzťahovať na zamestnancov, ktorí na pracovisku alebo v iných priestoroch zamestnávateľa neprichádzajú do styku s inými osobami,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva SR na svojej stránke.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín