Tomáš Šuhajda Iné športy

Humenčana čaká zápas v oktagone: MMA pre mňa znamená zmenu celého života! ROZHOVOR

Humenčan Ján Metyľ sa už onedlho postaví na svoj prvý zápas v oktagone. Pozrite si jeho otvorenú spoveď o rozhodnutí začať s MMA, najtvrdším športom na svete.

Ilustračný obrázok k článku Humenčana čaká zápas v oktagone: MMA pre mňa znamená zmenu celého života! ROZHOVOR
Zdroj: Archív Ján Metyľ

MMA- zmiešané bojové umenia, je tým športom, ktorý v ostatnom období zažíva na Slovensku a v Česku veľký boom a teda zrejme ho netreba nijak zvlášť predstavovať. 21. decembra sa v Poprade koná turnaj najstaršej MMA organizácie na Slovensku PCF a jeho súčasťou bude aj Humenčan Ján „Sandokan“ Metyľ.

Ako ste sa dostali k MMA a k tomuto zápasu?

MMA scénu sledujem už 10 rokov, keď ľudia ešte nevedeli ani čo to znamená a vždy som to chcel raz skúsiť. Dostal som sa k tomu cez kamaráta Patrika Jevického, ktorý sa tomuto športu už vtedy venoval a tak sme sem tam potrénovali aj spolu. K prvému zápasu nasledovala veľmi dlhá cesta, na ktorej momentálne nezáleží, záleží na tom, že som tam.

Ako prebieha vaša príprava na zápas?

Mám pri sebe správnych ľudí a preto ide všetko podľa očakávaní, dostávame sa tam kde potrebujeme.

Takže máte pri sebe ľudí, ktorí vám s prípravou pomáhajú. V MMA zápase v oktagone ste síce sám, ale aj napriek tomu je to kolektívny šport. Našiel som ľudí, ktorí ma motivujú k hraniciam, ktoré som nevidel dlhé roky. Mojou základňou na veľa vecí sa stala Fitnescentrum Panda a najväčšou oporou Jarko Drotár, stará sa o mňa a pomáha mi na mojej ceste, za to mu budem vždy vďačný. Ďalej chcem poďakovať BJJ Humenné pod vedením Vladimíra Ragana, kde môj Vladko aj napriek tomu, že má ženu a deti, si vie nájsť čas, aby sme natrénovali čo je potrebné. To si veľmi vážim. Chcem ešte spomenúť môjho motivátora Lukáš Jalča, ktorý mi pomáha s rannými tréningmi, Petra Čišovského za video a Ľubomíra Kočana za foto… A tiež firmu TESAR-DACH (a fasádne centrum Cersit) za finančnú pomoc. Bez nikoho z nich by to nebolo možné. Iné slová ako „veľké ďakujem“ nie sú…

Váš súper bude Čech Filip Grznár. Zisťovali ste si už o ňom niečo v rámci taktickej prípravy?

Filipa sledujem už dlho. Je to silný cieľavedomý, ale tiež kontroverzný otec, ktorý si zakladá na celoživotnej drine. O jeho výsledkoch nie je nutné diskutovať. Na otázku ohľadom Filipa by som vlastne dokázal odpovedať celý deň, ale hlavné je, že mi dal možnosť zmeniť seba a svoj život. On bol prvým spúšťačom a motiváciou a dokázal sebe aj ľudom, že až sa vám v živote stane čokoľvek, musíte sa postaviť a ísť ďalej. Verím, že po zápase z nás budú dobrí kamoši.

Rozhovor pokračuje pod videom.

Zdroj: Facebook

Čo považujete za svoju najsilnejšiu stránku?

Momentálne je to srdce a hlava…

Aké máte ciele v MMA? Ovplyvní ich výrazne výsledok tohto zápasu?

Prvý cieľ máme pred sebou 21. decembra 2019 v Poprade. Dovtedy nemám nič iné v hlave. A výsledok zápasu? Vyhrá lepší, o tom to je… Ďalšia cesta bude ukázať každému, že východ Slovenska nekončí v Košiciach, ale pokračuje ešte oveľa ďalej smerom na východ.

MMA je považovaný za ten najtvrdší šport. Nemajú vaši blízki obavy z toho, že vstúpite do oktagonu?

Tak obavy asi najväčšie má moja milujúca mamka, ktorá potrebuje ešte čas, aby to všetko pochopila. V každom prípade vždy budem jej milujúci syn a preto to z jej strany chápem. Starala sa o mňa, učila sa so mnou, pozerala telenovely, vždy nado mnou držala ochrannú ruku. Viem, že to pre ňu bude veľmi ťažké, ale všetko sa deje z nejakého dôvodu.

MMA je pre mňa disciplína, odopieranie strašne veľa vecí, drina a zmena celého života. Musíš bežať, keď nevládzeš tak choď a keď nevládzeš chodiť tak sa plaz…

Ako sa zmenil váš život od vstupu do MMA?

V prvom rade som potreboval zmeniť svoj život o 180 stupňov. Nie vždy som bol dobrý chlap, tak aspoň chcem byť dobrým otcom. Život ma dve stránky: A-čko a B-čko, ja som na B-čku, ale chcem, aby moja dcéra mala všetko, čo som nemal ja. Keď vidím, ako sa teší všetkým maličkostiam, tak žijem cez jej oči a veľmi si to užívam. Keď vidím, ako ja každý deň niečo zabudnem a ona sa každý deň niečo naučí. Vážim si podporu svojej ženy a našej malej dcérky.

Čo by ste na záver ešte odkázali čitateľom?

Splňte si svoj sen, bez ohľadu na to, aký sa zdá byť ostatným. Dokážete všetko, ale musíte v seba veriť. Zlyhať alebo ostať doma je najjednoduchšie, ťažké je vydržať, čím viac sa vám budú ľudia smiať, tým viac musíte ísť vpred. Vtedy to dáva zmysel, lebo viete že to robíte dobre. Nenechať sa odradiť. Ľudia vás odradia a ste odpísaný, neskúsite to a ste tiež odpísaný, lebo ste prehrali vopred bez boja… Veriť v samého seba, počúvať svoje srdce a hlavu.

Na záver ďakujem organizácii PCF, svojej rodine, fanúšikom, kamarátom… Nech je každý deň krajší.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie