Rôzne

FOTO: V humenskom skanzene môžete nájsť i svadobnú truhlicu. Toto vypovedala o neveste

Jedným z atraktívnych artefaktov ľudovej tvorivosti v humenskom skanzene je drevená svadobná truhlica. Viete, na čo tie svadobné vlastne slúžili?

Ilustračný obrázok k článku FOTO: V humenskom skanzene môžete nájsť i svadobnú truhlicu. Toto  vypovedala o neveste
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Ručne zhotovená drevená truhlica z obdobia 19. storočia pochádza pôvodne zo Sniny. V roku 1980 bola odborne reštaurovaná. V najvyššom bode snímateľného veka dosahuje 82 cm, dlhá je 99 cm a široká 47,5 cm. Prezentovaná truhlica je variantom svadobnej výbavy nevesty, nazývanej aj svadobná skriňa, truhla, kasta, kasňa alebo lada.

Podľa Jany Fedičovej z Vihorlatského múzea všeobecne slúžili truhlice v domácnostiach ako súčasť odkladacieho priestoru. „Svadobné truhlice však predstavovali aj obradovo-symbolické postavenie a ako súčasť svadobného vena vypovedali o sociálnom statuse nevesty. Preto boli zväčša vyrábané na objednávku zručnými majstrami, alebo sa dedili po predkoch,“ prezradila.

Vyznačovali sa bohatou rezbárskou a výtvarnou ornamentikou, často aj iniciálami mena majiteľky či rokom sobáša. „Rezba a maľované motívy čerpali z bohatej symboliky ľudových tradícií. K najčastejším motívom patrili rastlinný, zvierací a solárny motív,“ doplnila Fedičová.

V expozičných a depozitárnych priestoroch Vihorlatského múzea v Humennom sa nachádzajú až takmer tri desiatky rozmanitých drevených truhlíc z oblasti horného Zemplína…

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

Foto: ilustračné

Svadobná truhlica v humenskom skanzene: Vo výbave nevesty mala dôležitú rolu...
1
Galéria
Zdroj: www.muzeumhumenne.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie