FOTO: Dedina pri Humennom, ktorú navštevujú aj zo zahraničia. Čím Brekov láka?

Brekov. Dedina, ktorá zvíťazila v hlasovaní na tomto portáli o najsympatickejšiu obec v Humenskom okrese. Zaostrili sme bližšie na jej krásy a zaujímavosti.

„Je to odlišné ako v Holandsku, pretože tam nie sú hrady, vyvýšeniny ani zrúcaniny,“ uviedla vlani v lete Ilmari (28) z Holandska, ktorá pracovala na obnove Brekovského hradu ako dobrovoľníčka. Ako aj mnohí iní a z rôznych kútov sveta. „Mám rád históriu, prírodu a túto krajinu. A tu to je všetko spolu,“ doplnil ju Juan (29) zo Španielska. Do Brekova už tradične v lete neváhajú zavítať ani zahraniční turisti.

Kusisko histórie

Čím všetkým teda Brekov láka? Začnime pekne od začiatku. Teda historickými lákadlami, ktoré ukrýva. A veruže siahajú až do pradávna. V okolí obce sa totiž nachádzajú eneolitické mohyly. V jednej z nich bolo napríklad nájdených niekoľko kožeľových misiek, obsypaných zlomkami spálených kostí.

Presuňme sa do stredoveku. Zrúcanina hradu, ktorý bol postavený v tomto období, je dnes asi tým najväčším lákadlom. Pre domácich, ľudí z okolia aj pre zahraničných turistov. Spolu s ďalšími hradmi v okolí patril kedysi do sústavy strážnych stavieb na uhorsko-poľskej ceste. Zaujímavosťou je, že na ňom počas jednej zimy prebýval uhorský kráľ Matej Korvín, o niečo neskôr sem zavítal aj poľský kráľ Jan III. Sobieski. Vlani na Brekovskom hrade obnovili vínnu pivnicu. Čítajte viac.

Brekov je spätý aj s vojnovou históriu. Na svahu za hradom sa totiž počas Veľkej vojny nachádzali zákopy.

Najsevernejšie vinice

Teraz niečo pre vinárov. Vedeli ste, že pre Brekove sa nachádzajú najsevernejšie registrované vinohrady na Slovensku? V Brekove má pritom vinohradníctvo stáročia trvajúcu tradíciu. Aktuálne tam pestujú viacero odrôd hrozna. Najväčšie rozlohy zaberajú Frankovka modrá, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Rizling vlašský či Müller Thurgau.

Tajomné jaskyne

Okolie Brekova je taktiež známe výskytom jaskýň, ktoré však prezatiaľ nie sú pre verejnosť sprístupnené. Poslednú Brekovskú jaskyňu odhalili len pred niekoľkými rokmi a to náhodne pri ťažbe vápenca.

A pri pojme Brekov nemožno vynechať, ako inak, ani nádnerné zákutia rieky Laborec.

Mimochodom, spomenuté zaujímavosti dediny by mal po novom prepájať 8 kilometrový turistický chodník, pričom jeho plánované otvorenie je v lete tohto roku.

V Brekove sa počas roka konajú tiež rôzne akcie najmä v spojitosti s hradom ako napríklad Drugethovské hradné slávnosti či Silvestrovský výstup a počas roka sa na túto stredovekú stavbu už pravidelne naskytá aj ohromujúci pohľad, kedy v žiari refelktorov vystúpi z tmy…

Fotogalérie: archív

Zdroj: Dnes24/Tasr