Veronika Hunyadiová Správy

Dokončenie bytovky v Humennom bude meškať

Nový bytový dom na Sídlisku pod Sokolejom bude dokonečný neskôr. Dôvodom je koronakríza a stavebné práce, ktoré pôvodne neboli v pláne.

Ilustračný obrázok k článku Dokončenie bytovky v Humennom bude meškať
Zdroj: humenne.sk

Humenský primátor Miloš Meričko v rámci kontrolného dňa navštívil osem stavieb v meste.

Pozrel si aktuálny stav bytovky na Sídlisku pod Sokolejom, troch materských škôl, chodníka popri Laborci a prípravy zavlažovacieho systému na ihrisku pri Mlyne. Skontroloval aj priebeh práce na mestskom cintoríne a navštívil aj zariadenie pre seniorov na Dubníku.

Bytovka ešte tento rok

Výstavba päťpodlažného bytového domu na Sídlisku pod Sokolejom realizuje mesto po viac ako desaťročí.

Bude v ňom tridsaťosem bytových jednotiek rozdelených na desať 1-izbových, osemnásť 2-izbových a desať 3-izbových bytov.

Na stavenisku sa aktuálne robia výkopové práce, zapájajú prípojky teplovodu a kanalizácie a nasledovať bude aj elektircká prípojka. Dokončených je všetkých päť poschodí vrátane strechy s ochrannou vrstvou z kameniva.

„Spravená je hrubá stavba, zaizolovaná strecha, čochvíľa sa začne ťahať fasádna omietka. Robia sa práce vo vnútri – omietky, rozvody vody a kanalizácie," povedal primátor po obhliadke.

Viacero problémov

Okrem plánovaných prác je ešte potrebné stavbu odvodniť a urobiť drenáž. Po dažďoch totiž ostáva voda na povrchu, zmizne iba tá, ktorá sa odparí.

Dôvodom je, že projektant okolie stavby a odtok dažďovej vody na nepriepustnom ílovitom podloží neriešil. Stavba mala byť pôvodne hotová do roka, dnes je jasné, že termín sa nestihne.

„Dôvodom bola koronakríza, ako aj zmeny projektovej dokumentácie stavby, ktoré zásadne zmenili začiatok výstavby. Nanovo sa vypracoval projekt statiky," vysvetlil Meričko.

Ďalší problém, ktorý vznikol na stavbe pri havárii 12. júna 2020, by mal byť zažehnaný. Pri betonáži vtedy bolo porušené debnenie a čerstvý betón sa vylial von. Časť obvodového múra a stropu to nevydržala a zrútili sa.

Ako uviedol primátor, všetko je už v poriadku a vystavané nanovo. Nedošlo ani k zásahu do statiky.

Nový termín ukončenia stavby je november 2020.

"Nasledovať bude kolaudácia. Stavba však bude musieť chvíľu vyzrieť, má v sebe určitú vlhkosť. Pred definitívnym uzatvorením sa musí prevetrať, dodal Meričko..

Vynovené škôlky

Stavebný ruch je aj v MŠ Partizánska, kde pokračuje ďalšia etapa prác. Aktuálne sa prerábajú pavilóny D a E (do konca júla), potom prídu na rad pavilóny F a C, kde sa nachádza aj kuchyňa.

Prebieha zateplenie vonkajších pavilónov, rekonštrukcia strech a výmena okine a dverí. Montovať sa bude aj rekuperačná jednotka a vzduchotechnika.

Škôlkari tak budú mať od septembra k dispozícii štyri pavilóny. Práce následne budú prebiehať ešte na pavilónoch A a B a dvoch spojovacích chodbách.

Výstavba budovy MŠ Podskalka vstupuje do záverečnej časti. Dokončením projektu sa podľa radnice zlepšia materiálno-technické podmienky prevzdelávací proces predškolákov. Novou budovou sa zvýši aj kapacita materskej školy z 24 na plánovaných 42 detí.

Pred odovzdaním je aj stavba MŠ Dargovských hrdinov. Kompletná rekonštrukcia sa týka troch budov, spojovacej chodby, zateplenia obvodového plášťa a strechy. Súčasťou je aj výmena okien a dverí a modernizácia vnútorných priestorov. Kapacita škôlky by sa po úpravách mala zvýšiť o desať miest.

Rýchle správy

Najčítanejšie