Ilustračný obrázok k článku Chystá sa veľká športová novinka: Humenné ožije malým futbalom! ROZHOVOR
8
Galéria
Zdroj: TASR

Chystá sa veľká športová novinka: Humenné ožije malým futbalom! ROZHOVOR

Futbal pre všetkých, priestor na športové zrovnanie síl rôznych partií, highlighty zo všetkých zápasov. Humenné zažije prvý ročník atraktívnej ligy v malom futbale.

Futbal Šport
Futbal Šport

Chystá sa veľká športová novinka: Humenné ožije malým futbalom! ROZHOVOR

Futbal pre všetkých, priestor na športové zrovnanie síl rôznych partií, highlighty zo všetkých zápasov. Humenné zažije prvý ročník atraktívnej ligy v malom futbale.

Ilustračný obrázok k článku Chystá sa veľká športová novinka: Humenné ožije malým futbalom! ROZHOVOR
8
Galéria
Zdroj: TASR

Pred piatimi rokmi ste si na tomto mieste mohli prečítať rozhovor s Humenčanom Petrom Králikom o tom, ako si v hlavnom meste plní svoj sen a založil tam ligu v malom futbale, TOP ligu. Dnes toto občianske združenie zastrešuje tisícky hráčov a rozšírilo sa aj do iných miest Slovenska. A čoskoro zažije prvý ročník aj Humenné, do 14. júna prebiehajú registrácie tímov a liga odštartuje 22. júna. Viac v tomto novom v rozhovore.

Pamätáš si na rozhovor spred piatich rokov? Ako vyzerá bratislavská TOP liga dnes?

Ten čas beží naozaj rýchlo, zdá sa mi to ako včera, keď sme robili rozhovor o tomto projekte a očakávali sme 60 prihlásených tímov len v Bratislave. Dnes je situáciu úplne iná, na celom Slovensku hrá vďaka nám o viac ako 3 000 hráčov viac v rôznych kategóriách. Čo sa týka Bratislavy, ktorá je kolískou TOP ligy, tak tá ma od 100 do 110 tímov v závislosti od sezóny, otvorená je aj Business League určená len pre zamestnancov firiem a taktiež sa nám podarilo otvoriť univerzitnú a detskú ligu.

Oproti začiatkom sme sa aj my ako organizátori posunuli na iný level a neustále sme dopĺňali rôzne vychytávky. Napríklad, zo všetkých zápasov si môžu hráči aj fanúšikovia pozrieť na internete highlighty, každý hráč má zaznamenávané štatistiky, ktoré si môže porovnať s ostatnými, a to všetko takmer ihneď po zápase. Pri väčšom počte tímov si budú môcť tímy vybrať aj svoj preferovaný hrací deň.

Liga sa medzičasom rozrástla aj do iných miest…

Áno, pamätám si, ako som v rozhovore spomínal, že to budú naše ďalšie plány a prvé mesto sme otvorili o pol roka neskôr. Bola to Trnava a odvtedy sa nám podarilo otvoriť aj ďalšie mestá, postupne Nitru, Komárno, Žilinu, Prešov a Piešťany. Niektoré sú úspešnejšie, niektoré menej. Veľmi dôležitý faktor úspechu sú ľudia, ktorí to v danom meste budú organizovať a samozrejme samotné tímy a taktiež infraštruktúra. V Humennom to môže byť ideálna kombinácia.

Teraz teda mieri liga aj do tvojho rodného mesta, do Humenného. Aké sú očakávania?

Ja som v Humennom vyrastal a dlhé roky hrával futbal, viem ako sú preň ľudia v Humennom, ale aj okolitých obciach zapálení. Pochopiteľne bolo mojím vnútorným cieľom priniesť TOP ligu najmä do Humenného, no chýbala tá najdôležitejšia vec – spôsobilá hracia plocha. Po tom, čo vyrástla nová umelá tráva, už nič nebráni tomu otvoriť ligu aj v Humennom. Myslím si, že má v Humennom veľký potenciál, viem si predstaviť 20–30 tímov, čo by z nej robilo jednu z najväčších líg na Slovensku. Bolo by ideálne rozdeliť ju na viacero úrovní podľa kvality tímov: prvá, druhá, tretia liga. Tak, aby bola naozaj pre každého. Pre talentovaných športovcov, ale aj pre zanietencov, ktorých to jednoducho baví a chcú sa hýbať, aj keď futbalovo možno nie sú až tak zdatní. Viac info je k dispozícii na webe humenne.topliga.sk.

V Humennom je v zime populárny futsal v hale. Aké sú v pravidlách hlavné rozdiely?

Vychádzame práve z toho, že futsalová halová liga je dlhé roky veľmi populárna a veríme, že aj malý futbal si v Humennom nájde svoje stále miesto. Malý futbal sa hráva spravidla od septembra do novembra a následne ďalšia sezóna od marca do mája, takže by mohol skvelo doplniť halovú sezónu. Úvodná sezóna bude najmä kvôli koronavírusu špecifická, pretože sa bude hrať prevažne v lete, ale ktovie, možno sa nám to osvedčí a v niektorých mestách otvoríme v budúcom roku aj letnú sezónu. Čo sa týka rozdielu v pravidlách medzi malým futbalom a futsalom, ide najmä o povrch, typ lopty a počet hráčov. Malý futbal sa hrá na umelej tráve s rozmermi 46×26m a so štandardnou futbalovou loptou. Počet hráčov je 5+1. Auty sa hádžu. Vo všeobecnosti sú pravidlá uvoľnenejšie a viac sa približujú k „veľkému“ futbalu.

Pôsobíš zároveň ako prezident Slovenského zväzu malého futbalu. Sú ligy v malom futbale vzájomne prepojené akousi „Ligou majstrov“, kde sa stretnú najlepší s najlepšími?

Slovenský zväz malého futbalu združuje 22 oblastných (mestských) súťaží, Humenné bude 23. Spravidla 4 najlepšie tímy z každej „mestskej“ ligy získavajú miestenky na Majstrovstvá Slovenska, ktoré sa celkom organizujú v tretí júnový týždeň. Vzhľadom na aktuálnu situáciu budú tohtoročné MSR špecifické, no po prvýkrát by na Majstrovstvá SR mali dostať miestenku aj humenské tímy. Najlepšie umiestnené tímy z Majstrovstiev SR následne získavajú miestenku na Európsku ligu majstrov EMF Champions League či Európsky pohár EMF EUROCUP, kde štartujú najlepšie európske tímy v malom futbale. Takže tie najambicióznejšie tímy majú naozaj o čo hrať. Dôležité je ale povedať, že pôvodná myšlienka práve TOP ligy je z opačného konca. Bola založená pre širokú futbalovú verejnosť, ktorá sa rada 1× týždenne počas týždňa stretne s kamarátmi či kolegami na zápase a potom si sadnú na jedno-dve pivká či nealka. Nie je dôležité či ide o aktívneho hráča alebo takého, ktorý skončil kariéru v 18 rokoch. Dôležité je sa zabaviť hrou a práve rozmery hracej plochy, hracia plocha samotná, počet hráčov či služby s tým spojené prinesú športové nadšenie a pôžitok naozaj všetkým, ktorí to skúsia.

Je možné sa dostať z Humenného trebárs až do reprezentačných výberov?

Samozrejme, aj z Humenného sa bude dať dostať do reprezentačných výberov, či už do 23 rokov alebo A tímu, ktorého hlavným trénerom je Laco Borbély. Dôležité je zúčastňovať sa s tímami na národných podujatiach ako Majstrovstvá Slovenska, SZMF Winter Cup a v ideálnom prípade aj dosiahnuť dobré umiestnenie.

V metropole východu sa tento rok v jeseni mali uskutočniť Majstrovstvá Európy v malom futbale. Ako to vyzerá so šampionátom?

Áno, ME v malom futbale sú naplánované na november tohto roku a mala to byť oslava malého futbalu. Vzhľadom na neistú situáciu s koronavírusom však Európska federácia v malom futbale zvažuje odloženie ME na budúci rok. To, či sa nakoniec uskutočnia na Slovensku a prípadne v akom termíne, ešte teraz povedať neviem. Urobíme však všetko preto, aby sme v Košiciach privítali najväčší európsky sviatok malého futbalu.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Na titulnej fotke: Peter Králik, archív

Do Humenného prichádza liga v malom futbale
8
Galéria
Zdroj: Top liga
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín