Boj sa pritvrdzuje: Kubánek vyzval Hudackého, aby zvážil kandidatúru na župana

Krajský predseda strany SMER-SD Stanislav Kubánek vyzval pravicového kandidáta na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Jána Hudackého na zváženie kandidatúry, alebo jej stiahnutie. Podľa Kubánka Hudacký sľubuje ľuďom nereálne veci, ktoré ani nie sú v kompetencii predsedu PSK.

Ľubomír Hudačko
Ilustračný obrázok k článku Boj sa pritvrdzuje: Kubánek vyzval Hudackého, aby zvážil kandidatúru na župana
Zdroj: TASR

„Neviem, či pán Hudacký dáva nesplniteľné sľuby nevedome, ale ak áno, potom by si mal preštudovať kompetencie vyšších územných celkov a právomoci predsedu a zvážiť svoju kandidatúru,“ povedal v reakcii na základné piliere volebného programu Jána Hudackého Stanislav Kubánek.

Lobovanie za urýchlenie obchvatu?

Ján Hudacký pri ohlásení svojej kandidatúry povedal, že chce oživiť hospodárstvo regiónu a zamestnanosť v ňom podporou živnostníkov, farmárov a malých a stredných podnikateľov. Kubánek však tvrdí, že vyšší územný celok v tomto smere nemá žiadne kompetencie.

Rovnako reagoval aj na vyjadrenia Hudackého o aktívnom ovplyvňovaní urýchlenia procesu výstavby diaľničného obchvatu Prešova D1, severného obchvatu Prešova R4 a začatia výstavby rýchlostnej cesty R4 z Prešova cez Stropkov a Svidník a prípravy výstavby rýchlostnej cesty R9 z Prešova do Sniny. Kubánek pripomenul, že z pozície predsedu PSK tento proces môže ovplyvniť jedine lobovaním u predstaviteľov vlády a ministerstva.

Tiež skonštatoval, že Prešovský samosprávny kraj investoval do obnovy ciest v regióne od roku 2005 najviac finančných prostriedkov spomedzi všetkých krajov.** Išlo podľa neho o sumu viac ako 150 miliónov eur.** Reagoval tým na slová Hudackého, že jeho prioritou sú tiež opravy ciest II. a III. triedy.

Náš kraj má veľký potenciál

Kubánek ďalej povedal, že úsilím strany SMER-SD vo volebnej kampani na post predsedu PSK bude stretávanie sa s voličmi a diskusia o tom, čo už pre Prešovský kraj urobili a nie sľubovanie.

Tiež uviedol, že 50 percent kandidátnej listiny strany tvoria osobnosti z oblasti športu, kultúry a školstva, ktorí nie sú členmi strany ale v tomto regióne niečo znamenajú. Kandidátku plánuje odovzdať v pondelok (30. 9.). Kandidátom strany SMER-SD na predsedu PSK je doterajší šéf samosprávneho kraja Peter Chudík.

Ján Hudacký pri odovzdaní svojej kandidatúry na predsedu PSK v pondelok (16. 9.) ďalej poznamenal, že Prešovský kraj má veľký potenciál v prírodnom bohatstve a v historických pamiatkach svetového významu, čo treba využiť. Potenciál regiónu je však podľa neho predovšetkým v schopných, aktívnych a obetavých ľuďoch a je povinnosťou ho bezodkladne využiť.

V náplni kompletný rozvoj

Ján Hudacký tvrdí, že predseda samosprávneho kraja musí mať v náplni práce kompletný rozvoj regiónu, a nielen to, čo mu ukladá litera zákona o vyšších územných celkoch. Hudacký poznamenal, že predstavitelia Smeru-SD sa v Prešovskom kraji nechali limitovať vo svojich aktivitách len na tie veci, ktoré im ukladá litera zákona o vyšších územných celkoch, a nedostatočne sa venovali tomu, čo ľudia a kraj potrebujú.

„Aj preto je Prešovský samosprávny kraj najmenej rozvinutým krajom, je najchudobnejším krajom, má najvyššiu nezamestnanosť a podiel na hrubom domácom produkte je najnižší spomedzi všetkých krajov na Slovensku, toto všetko je dôsledok vládnutia strany Smer a terajšieho predsedu kraja. Najdôležitejšou úlohou predsedu PSK je znižovať regionálne rozdiely,“ povedal Hudacký.

Zdroj: TASR