Tlačové správy

Pre budúce mamičky: Čo môžete očakávať od nemocníc v našom regióne?

Na Slovensku sa ročne narodí takmer 56 tis. detí . Veľká väčšina z nich sa narodí v niektorej z našich pôrodníc. Aká je spokojnosť doterajších rodičiek a ako sú na tom pôrodnice v našom regióne?

Ilustračný obrázok k článku Pre budúce mamičky: Čo môžete očakávať od nemocníc v našom regióne?
Zdroj: TASR

Počet narodených detí v SR sa pohybuje okolo 55 tis. ročne a má mierne klesajúcu tendenciu (r. 2009 – 61 445 detí , r. 2013 – 54 986 detí).

Pôrod je najčastejšou príčinou hospitalizácie na Slovensku a pre ženu je to často jediná hospitalizácia v živote. Tehotná žena, pokiaľ nemá zdravotné komplikácie, nie je pacientka. Tehotenstvo nie je choroba. Je to „iný stav“, nie však choroba. Z tohto „iného stavu“ vyplýva veľa zásadných potrieb žien – rešpekt, podpora, dôvera, bezpečie. Otázkou ostáva, či sú tieto potreby žien napĺňané.

V posledných rokoch sa veľa hovorí o kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti, nielen v súvislosti s pôrodmi a pôrodnicami. Čoraz častejšie je počuť aj hlas žien a rôznych ženských organizácií, ktorých cieľom je, aby starostlivosť o ženu v období okolo pôrodu bola poskytovaná partnersky. Zo skúseností žien je zrejmé, že veľkej časti žien sa takejto rešpektujúcej zdravotnej starostlivosti nedostáva. Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, sa klientsky presadzujú predovšetkým v súkromných centrách a nemocniciach. Ženy majú skôr tendenciu požadovať služby na určitej úrovni, ak si za nadštandardnú starostlivosť platia, ale samozrejme – je to hlavne o ľuďoch, s ktorými sa v danej pôrodnici stretnete.

Naše pôrodníctvo v číslach:

  1997 2000 2012
Počet narodených detí 59 356 55 366 55 715
Vek prvorodičiek 22 – 22 rokov 21 – 22 rokov 27 – 28 rokov
Počet detí narodených mimo manželstva 8 982 10 132 19 705
Počet detí narodených v manželstve 50 374 45 234 36 010

S poklesom počtu pôrodníc sa znížil aj posteľový fond v našich gynekologicko – pôrodníckych pracoviskách, a to z 3 822 lôžok v roku 2000 na 2516 v roku 2013 (pričom počet narodených detí stúpol).

Už tri roky na Slovensku prebieha hodnotenie pôrodníc, z ktorého vyplýva, že sa u žien zhoršuje vnímanie odbornosti personálu, či vôľa ísť znova rodiť do tej istej pôrodnice. Ženy oceňujú, ak si môžu zvoliť sprevádzajúcu osobu a tiež podporu včasného kontaktu s ich narodeným dieťatkom. V tomto bode hodnotenia však majú pôrodnice zatiaľ najnižšie zisky, podobne ako v podpore dojčenia.

Spokojnosť hodnotiacich žien sa medziročne znižuje.

Na rozdiel od nich, experti pri hodnotení pôrodníc medziročne konštatujú posun k lepšiemu vo všetkých hodnotených parametroch, zároveň však upozorňujú na neustále sa zvyšujúce percento cisárskych rezov (29,7% v r. 2011). Otázkou je, či sa naše ženy stávajú náročnejšími alebo majú pôrodnice tendenciu zhoršovať sa v napĺňaní potrieb rodiacich žien.

Informácie o kvalite a tom, čo ľudí v pôrodnici čaká, sú veľmi dôležité, znižujú strach a zvyšujú dôveru v zdravotníkov. Svojou skúsenosťou môžete prispieť aj vy. Ak ste rodili v uplynulom roku, podeľte sa o svoj zážitok a oznámkujte svoju pôrodnicu. Za odpoveď môžete vyhrať ročnú zásobu plienok.

Pôrodnice vo Svidníku, Prešove, Snine, Vranove a Humennom

Najlepšie hodnotenou (mamičkami) bola v roku 2013 pôrodnica vo Vranove nad Topľou. Poskytujú tu pomerne obsiahlu predpôrodnú prípravu, umožňujú výber až 3 sprevádzajúcich osôb pri pôrode, a tiež si môžete vybrať pôrodnú asistentku k pôrodu. Z tejto pôrodnice odchádza až 99% detí plne dojčených. Zaujíma vás profil Vranovskej pôrodnice?

V Sninskej pôrodnici sa ženu stretnú zrejme s pomerne rigidným prístupom k pôrodu – klystír, holenie, individuálne pôrodné plány neakceptujú. Tiež detičky sú štandardne mamám odnášané na novorodenecké oddelenie a na izby rooming-in sú mamám dávané až po 4 – 5 hodinách od pôrodu.

Ochotu personálu načúvať želaniam rodiacej ženy mamičky hodnotia ako pomerne nízku v humenskej pôrodnici. Tiež tu nie sú veľmi spokojné s poskytovanou predpôrodnou prípravou a s podporou včasného kontaktu mamičky s bábätkom (bonding).

V Prešove sú dve pôrodnice – tzv. stará budova a Monoblok. Obe získali v hodnotení mamičiek 64%. V oboch vám umožnia predpôrodnú prípravu a prítomnosť jednej sprevádzajúcej osoby pri pôrode. V prešovských pôrodniciach si môžete podľa vlastného výberu zazmluvniť i pôrodníka. Podmienkou je dať vopred žiadosť, spísať zmluvu a uhradiť poplatok Ak by ste chceli mať pri sebe pôrodnú asistentku alebo pôrodníka z iného zdravotníckeho zariadenia, dá sa to, ale „nemôže zasahovať do vedenia pôrodu“.

Veľmi nízke skóre získala od žien svidnícka pôrodnica, len 51%. To, čo ženám na tomto pracovisku zjavne chýba najviac, je odnášanie detičiek na novorodenecké oddelenie a slabá podpora dojčenia. Za pozitívum by sme mohli považovať, že v tejto pôrodnici vo všeobecnosti medikamenty na tlmenie bolesti v prvej dobe pôrodnej neodporúčajú. Rodičkám ponúkajú iné formy miernenia bolesti, napríklad masáž, hydroterapiu alebo aromoterapiu. Ak však žena naozaj veľmi chce, môže využiť analgetiká alebo epidurálnu analgéziu.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM