Rôzne

K dispozícii majú tereniak i skúter. V Poloninách už pôsobia horskí záchranári

Od začiatku tohto roka sídli v obci Zboj stredisko Horskej záchrannej služby (HZS). Horskí záchranári budú pôsobiť na území o rozlohe približne 30 000 hektárov

Ilustračný obrázok k článku K dispozícii majú tereniak i skúter. V Poloninách už pôsobia horskí záchranári
2
Galéria
Zdroj: TASR

Stredisko Horskej záchrannej služby (HZS) je v obci Zboj v Sninskom okrese od začiatku tohto roka. Nastúpilo doň päť záchranárov, ich náplňou bude hlavne preventívna a záchranná činnosť. K dispozícii budú mať informácie o schodnosti turistických chodníkov, ktoré budú zároveň upravovať, poskytovať budú tiež neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Informoval Ivan Krajčír, riaditeľ Oblastného strediska HZS Slovenský raj – Bukovské vrchy, pod ktoré zbojské stredisko administratív­ne spadá.

18 300

Záchranári budú vykonávať činnosť na území o rozlohe približne 30 000 hektárov. Môžu byť vyzvaní na súčinnosť aj v oblastiach, ktoré nemajú v pôsobnosti. V súčasnosti sa členovia strediska obmieňajú tak, že k dispozícii je pohotovostný šofér a záchranár. V prípade potreby sa turisti podľa Krajčíra záchranárom vždy dovolajú prostredníctvom služobného telefónu, ktorý majú stále k dispozícii. Odporúča, aby ľudia kontaktovali Operačné stredisko HZS na čísle 18 300, ktoré automaticky informuje konkrétne stredisko.

Výber záchranárov podmieňuje viacero faktorov. Podľa Krajčíra sa zameriavajú hlavne na kondičnú a technickú prípravu, ale aj vedomosti z legislatívy. V prípade členov HZS musí ísť o športovcov, ktorí zvládnu pohyb v horách, musia vedieť lyžovať a ovládať informácie týkajúce sa turistiky a horolezectva. „Tam, kde turisti končia, horská záchranná služba začína,“ spomenul riaditeľ s tým, že tomu musí byť prispôsobená aj úroveň fyzickej spôsobilosti horských záchranárov.

Tereniak i skúter

Členovia strediska v Zboji majú zvládnutú základnú záchrannú činnosť, vo vzdelávaní budú naďalej pokračovať. K dispozícii majú terénne auto, snežný skúter a potrebný záchranný a osobný materiál. Záchranného psa majú, ako uviedol Krajčír, v Slovenskom raji, v Poloninách o ňom zatiaľ neuvažujú, ale nie je vylúčené, že bude časom aj tu.

Ako informoval hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov, mesačne potrebujú na prevádzku a mzdy strediska približne 6 500 eur. „Presné náklady budú známe po ukončení rozpočtového roku,“ dodal. Na margo súčasného počtu záchranárov uviedol, že po ukončení jedného roka budú bilancovať úrazovosť, ale aj návštevnosť vzhľadom na vykonávané preventívne opatrenia a následne sa posúdi personálne, ale i technické zabezpečenie.

Pätročná snaha

Podľa starostu obce Ladislava Ladomirjaka išlo o päťročnú snahu, aby v Zboji vzniklo stredisko HZS. „Veľa zásahov mali hraniční policajti, pravidelne sa stretávali s turistami, vlastne oni zastupovali Horskú záchrannú službu,“ vysvetlil. Oceňuje, že sa to podarilo zrealizovať najmä kvôli turistom, ktorí navštevujú Poloniny. V minulom roku odhadovali, že územím národného parku ich mohlo prejsť približne 26 000. „To prostredie je iné, je tu väčší pokoj. Nachádzajú sa tu lesy, krásne poloninské lúky. Pre turistov je to veľmi zaujímavé,“ priblížil.

Slovenský Národný park Poloniny vznikol v roku 1997. Predstavuje najväčší komplex pralesov. Jeho názov je odvodený od ukrajinského pomenovania horských lúk, ktoré vznikli ľudskou činnosťou. Pýši sa zaujímavou bohatou drevenou architektúrou, predovšetkým cerkvami zo 17. a 18. storočia.

FOTO: Od začiatku roka funguje v obci Zboj stredisko Horskej záchrannej služby
2
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM